בריחת שתן

בריחת שתן בלתי רצונית (שלפוחית שתן רגיזה, בריחת שתן במאמץ) overactive bladder, stress urinary incontinence.

נשים אשר חוות סימפטומים אלו ידווחו על דחיפות ותכיפות במתן שתן, השתנה לילית (נוקטוריה) ובריחת שתן בעת שיעול, עיטוש, פעילות גופנית.
לאחר תישאול מקיף, והערכה מדוקדקת בבדיקה גינקולוגית נוכל לאבחן את הבעיה ולהתאים את הטיפול המיטבי, הבטוח ביותר והמותאם לאורח חיי האישה.
הטיפול כולל שינויים באורחות החיים, פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן ובמקרים מסויימים תבוצע התאמה של טיפול תרופתי או טיפול ניתוחי. 

איבחון וטיפול בבעיות הקשורות באי נקיטת (בריחת) שתן - Urinary Incontinence

אי נקיטת שתן (בריחת שתן) מוגדרת כחוסר יכולת לשלות בשלפוחית השתן המובילה לדליפת שתן שאיננה רצונית. מצבים אלו עשויים לגרום לאי נוחות, מבוכה, הימנעות מפעילויות ימיומיות, הימנעות מפעילויות חברתיות, פגיעה בתפקוד המיני ובמקרים רבים מובילה לירידה באיכות החיים. נשים רבות סובלות מתופעות אלו ונמנעות להציפן מול רופא הנשים.

מדובר בתופעה נפוצה מאד בקרב נשים אשר שכיחותה עולה עם הגיל, למעשה כשליש מהנשים מעל גיל 40 סובלות מבעיה זו.

ישנה חשיבות רבה לאפיין את התסמינים המרכזיים, להבין מה מהם פוגע באיכות חייה של האישה ובהתאם לכך לאבחן ולהציע את הטיפול המיטבי.

טיפול שמרני

הטיפול השמרני כולל שינויים באורחות החיים (ירידה במשקל, הפסקת עישון, הימנעות ממאכלים מסויימים), אימון שלפוחית השתן וביצוע פיזיותרפיה המותאמת לחיזוק שרירי רצפת האגן. העיקרון המנחה הוא שחיזוקם של שרירים רצוניים עשוי להוביל לשיפור הפונקציונליות שלהם ולהביא לחיזוק שלהם ובכך למנוע בריחת שתן לא רצונית.טיפול תרופתי

הטיפול התרופתי הינו טיפול המותאם לרוב לנשים עם אי-נקיטת שתן בדחיפות. התרופות הללו נקשרות לקולטנים המצויים על פני שלפוחית השתן ומסייעות בהפחתת ההתכווצויות הלא רצוניות. הדבר מוביל לירידה בתדירות הפעמים בהן האישה תתרוקן, הפחתה בתחושת הדחיפות וירידה במספר הפעמים בהן האישה חווה בריחת שתן לא רצונית תוך דחיפות. במסגרת הייעוץ תתבצע סקירה של מגוון הטיפולים יתרונות השימוש, לצד תופעות הלוואי הצפויות.

 

טיפול כירורגי

הטיפול הניתוחי באי-נקיטת שתן במאמץ (stress urinary incontinence) הוא ניתוח מיתלה זער-פולשני ( TVT- Tension Free Vaginal Tape). במסגרת ניתוח זה מבוצע חתך זעיר בנרתיק ובמהלכו מותקן סרט סינטטי היושב תחת צינור השופכה. הסרט נותן תמיכה לשופכה ומונע בריחת שתן במאמץ. מדובר באחד מהניתוחים הוותיקים ביותר עם מעקב ארוך שנים. שיעורי ההצלחה בניתוח הינם סביב 90% לאורך שנים רבות. במסגרת הייעוץ נסקור לעומק את ההליך ונדון ביתרונות ובחסרונות של ביצועו.

 

אורוגינקולוגיה

ניתוח צניחת רחם

לפני שנסביר מהו הניתוח שמבצעים בגין צניחת רחם, ואם בכלל צריך לבצע ניתוח, נגדיר את

אורוגינקולוגיה

ציסטוסקופיה

מהי ציסטוסקופיה? ציסטוסקופיה הינה פעולה שמאפשרת הסתכלות לתוך צינורית השופכה (אורתרה, urethra) ושלפוחית השתן (urinary bladder).

יצירת קשר